Відкриті освітні ресурси (англ. Open Educational Resources (OER)) – це матеріали для навчання, викладання та дослідницької діяльності в будь-якому форматі та середовищі, які:
- знаходяться суспільному надбанні або захищені авторським правом;
- видані за відкритою ліцензією, що дозволяє безкоштовний доступ, повторне використання, перепризначення, адаптацію та повторне розповсюдження іншими особами без обмежень або з лімітованими обмеженнями.
Відкриті освітні ресурси (OER) можуть включати: повні курси, модулі курсів, відкриті підручники, навчальні програми, лекції, посібники для студентів, конспекти викладання, домашні завдання, вікторини, лабораторні та аудиторні заняття, педагогічні матеріали, відео, інтерактивні матеріали, такі як симуляції чи рольові ігри, інструменти оцінювання та багато інших ресурсів, програмне забезпечення, програми (включаючи мобільні додатки) та будь-які інші навчально-корисні матеріали.
Ліцензування Creative Commons
Однією з особливостей таких ресурсів на відміну від безкоштовних ресурсів є їх відкритість, яка полягає у використанні ліцензії, що дозволяє їх вільне використання, переробку інтелектуальної власності третіми особами. Найпоширенішою ліцензією, яка застосовується до відкритих освітніх ресурсів, є ліцензія Creative Commons.
Creative Commons – неприбуткова організація, що має на меті збільшення кількості творчих матеріалів, доступних для використання та розповсюдження. Організація розробила та оприлюднила декілька ліцензійних угод стосовно авторських прав, відомих як Creative Commons licenses.
Ліценція Creative Commons – група уніфікованих текстів, що описують умови використання творів, до яких вони додаються.
Ліцензії Creative Commons розроблені, з метою надати авторам можливість дозволити широкому колу людей безоплатно поширювати власні твори при дотриманні ряду умов.
Відкриті освітні ресурси включають:
- відкриті підручники та книги
- відкриті репозитарії
- відкриті журнали
- відкриті аудіовізуальні ресурси
- масові відкриті онлайн курси
Приклади відкритих освітніх ресурсів у світі:
- MIT OpenCourseWare — проєкт Массачусетського технологічного інституту з публікації у відкритому доступі матеріалів всіх курсів інституту
- OpenLearn — освітня платформа Відкритого університету, Велика Британія
- Free High School Science Texts, Університет Кейптауна, ПАР
- Проєкт Connexions — Університет Райса, Техас, США
- Проєкти Center for Open and Sustainable Learning (COSL) Державного університету Юта, США
- Проєкти The Institute for the Study of Knowledge Management in Education (ISKME), Каліфорнія, США
- Проєкти Wikimedia Foundation
- Coursera – платформа пропонує сотні безкоштовних навчальних курсів з різних дисциплін від університетів з різних країн світу. Coursera for Campus відтепер доступна для всіх українських закладів вищої освіти та студентів – це можливість доступу до понад 5200 курсів і 2200 проектів на безоплатній основі для закладів вищої освіти.
Відкриті освітні ресурси в Україні:
- Проєкт Prometheus — безкоштовні онлайн-курси від викладачів КПІ, КНУ та Києво-Могилянської Академії
- Національний репозитарій академічних текстів
- Інституційні репозитарії українських університетів (DSpace – електронний репозитарій ДВНЗ “УжНУ”)
- Відкриті освітні ресурси УДУНТ